Varisle İlgili 10 Soru 10 Cevap

Kadınların mor kabusu varisler, özellikle modern hayatın bir diyeti… Hareketsizlik, dar kıyafet ve yüksek topuk gibi etkenler varisleri besliyor. Bu mor damarlardan kurtulmak isteyenler sonbaharı iyi değerlendirsin! Çünkü varis tedavisi için en uygun zaman sonbahar ve kış aylarıdır

1. Varis ne demektir?

Bacak toplardamarları, genişleme sonucu kanı kalbe geri götürme fonksiyonlarını kısmen yitirir. Bunun sonucunda oluşan göllenmeyle, toplardamarlar kıvrımlaşarak şişer ve ciltten kabarık bir hale gelir. İşte kabarık hale gelen bu oluşuma varis denir. Bu durumun bacak iç kısımlarındaki derin venlerde olması ise derin venöz yetmezlik (iç varis) olarak bilinir. Benzer genişlemelerin makat bölgesinde olanları hemoroit (basur), testislerde olanları varikosel olarak adlandırılır.

2. Kimlerde varis görülme ihtimali daha yüksektir? Risk faktörleri nelerdir?

– Ailesinde venöz hastalık bulunanlar
– Kronik öksürüğü olanlar
– Kabızlık sorunu yaşayanlar
– Kadınlar
– Hamileler
– Kilo fazlası olanlar
– İleri yaşta olanlar
– Uzun süre ayakta kalanlar
– Yüksek topuklu / dar kıyafet kullananlar

3. Varis hastalığının tipleri nelerdir?

Derin venöz yetmezlik: Halk arasında ‘iç varis’ olarak bilinir. Bacağın en iç kısmında kemiğe yakın giden ana toplardamarlarda, kanın geriye doğru bacağa kaçması (reflü/ yetmezlik) sonucu bacakta şişme ve ağrılar görülür. İlerleyen zamanla birlikte ayak bileği çevresindeki ciltte kalınlaşma, renk koyulaşması ve yaralar görülebilir. Yüzeyel venöz yetmezlik: Bacaklardaki yüzeyel toplardamarlarda kanın kalbe doğru değil de, geriye ayağa doğru gitmesi sonucu bu damarlarda genişleme, ciltten kabarıklaşma ve kıvrımlılaşma oluşturmasıdır. Kılcal varisler: Cilt üzerinde ince, genellikle mor veya kırmızı tonlarda görülen toplardamar genişlemeleridir. Derin veya yüzeyel toplardamarlarda yetmezlikle birlikte olabileceği gibi, sadece cilt seviyesinde de bulunabilirler. Çok fazla ağrı yapmamakla birlikte estetik olarak rahatsız edici olabilirler.

4. Varis belirtileri nelerdir?

– Bacak damarlarında belirginleşme
– Damarların ciltten kabarıklaşmayla birlikte kıvrımlı hal almaları
– Ağrı
– Kaşıntı
– Özellikle geceleri artan yanmalar
– Kramplar
– Dolgunluk ve/veya huzursuzluk hissi farklı derecelerde hissedilebilir.

5. Varis hastalıklarında kullanılan tanı yöntemleri nelerdir?

En başta hekim tarafından yapılan detaylı bir fizik muayene gelir. Ardından günümüzde en sık kullanılan ve venöz yetmezlik/varis hastalıklarında altın standart olarak kabul edilen renkli Doppler ultrasonografi yapılır. Bu yöntemde, ses dalgaları aracılığıyla toplardamarların yapısı, içlerinde pıhtılaşma olup olmadığı ile akım hızları ve yönleri tayin edilir. Herhangi bir tehlikesi veya can yakıcılığı bulunmamaktadır. Bazı özellikli durumlarda venografi denilen, damar içine ilaç verilerek damarların radyolojik olarak görüntülenmesini sağlayan yöntem de kullanılabilir.

6. Varislerde tedavi için en uygun zaman nedir?

Genellikle şikayetler sıcakla birlikte arttığı için başvurular yaz aylarında artış gösterse de; varislere yönelik işlemlerden sonra güneş ışığından kaçınmak, yara iyileşmesinin daha iyi olmasını sağlamaktadır. Çoğu müdahaleden sonra varis çorabı kullanılması gerektiğinden, bu rahatsızlıkların girişimsel tedavisi için en uygun zamanlar sonbahar ve kış aylarıdır.

7. Varis hastalıklarında güncel tedavi seçenekleri nelerdir?

Hastalığın hangi damarlarda görüldüğüne (yüzeyel/derin/kılcal), hangi derecede (reflü/kaçak miktarına) bulunduğuna ve hastanın ön plandaki şikayetlerine (ağrı, şişme, görünüm) göre tedavi planı belirlenir click here for info. Variste tedavi seçenekleri şunlardır:

İlaç tedavisi: Özellikle derin venöz yetmezlikte tedavinin temeli ilaç tedavisi ve varis çorabının düzenli kullanımıdır. Düşük dereceli yüzeyel varislerde de başlangıçta ilaç tedavisi uygulanabilir.

Cerrahi tedavi: Yüzeyel venöz yetmezlikli olgularda, yüksek dereceli kaçak ve venöz damarlarda ileri düzeyde genişleme mevcutsa cerrahi tedavi gerekebilir. Genel veya spinal/epidural anestezi gerektirir.

Lazer veya Radyofrekans: İleri dereceli yüzeyel varislerde damar içine ultrason eşliğinde girilen bir kateter ile lazer veya radyofrekans enerjisi uygulanarak damarın içerden yakılması işlemidir. Bu şekilde damar büzüşür ve tamamen kapanır. Lazer veya radyofrekans enerjisi yüzeyel kılcal varisler için de kullanılabilir. 1 mm’den küçük çaptaki yüzeyel, kılcal damarlar için ideal tedavi yöntemidir. Kılcal varisler üzerine uygulama sonrası kılcal damarlar tamamen silinirler. Beraberinde veya öncesinde skleroterapi işlemi gerekebilir.

Skleroterapi: İlaç veya köpük tedavisi olarak da bilinir. Çapı 1-4 mm arası olan yüzeyel damarlar için en uygun tedavi yöntemidir. Bu büyüklükteki damarların içine ilaç veya köpük verilerek o damar iç duvar yapısı bozulur ve damarın büzüşerek kapanması sağlanır.Roblox HackBigo Live Beans HackYUGIOH DUEL LINKS HACKPokemon Duel HackRoblox HackPixel Gun 3d HackGrowtopia HackClash Royale Hackmy cafe recipes stories hackMobile Legends HackMobile Strike Hack

8. Varis hastalıklarından korunma yöntemleri nelerdir?

KİLONUZU DENGEDE TUTUN: Sık kilo alıp vermeden kaçınmak,

FAZLA KİLOLARINIZI VERİN: Kilo fazlalığı mevcutsa ideal kiloya gelmek,

TÜTTÜRMEKTEN VAZGEÇİN: Sigara kullanmamak, kullanılıyorsa bırakmak,

FAZLA AYAKTA DURMAYIN: Çok ayakta durmaktan kaçınmak,

YÜKSEK ÖKÇEYİ UNUTUN: Dar kıyafetler ve yüksek topuklu ayakkabı kullanmamak,

YÜRÜYÜN, YÜZÜN: Düzenli olarak spor yapın. Haftada 3-4 gün 30-45 dakikalık, tempolu yürüyüşler, yüzme, koşu, pilates tercih edilmeli, ağırlık kaldırmak gibi zorlamalı sporlardan uzak durulmalı.

BACAĞA SOĞUK DUŞ YAPTIRIN: Akşamüstleri bacaklara soğuk duş uygulamak

BACAKLARI YÜKSEKTE TUTUN: Akşamları 15 dakika süreyle bacakları yüksekte tutmak, hem mevcut ağrıların azalmasını sağlar, hem de venöz dolgunluğun gerilemesi ile rahatsızlığın ilerlemesini yavaşlatabilir.

VARİS ÇORABINDAN ŞAŞMAYIN: Venöz yetmezliğin seviyesine ve derecesine uygun olarak hekim tarafından önerilen varis çorabı kullanmak da şikayetlerin gerilemesinde ve varislerin ilerlemesinin engellemesinde vazgeçilmezdir.

9. Varis hastalıklarında aile hikayesinin önemi var mıdır?

Ailesinde varis olanlarda bu hastalığın görülmesi oldukça sıktır. Özellikle annelerinde varis olan kadınlarda görülme ihtimali yüksektir.

10. Varis hastalıklarının komplikasyonları nelerdir?

Damarlardaki genişleme ve kıvrımlaşmaya bağlı olarak kan akımının yavaşlaması damar içinde kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır. Bu durum yüzeyel toplardamarlarda oluşursa tromboflebit, derin toplar damarlarda oluşursa derin ven trombozu olarak adlandırılır. Çok ağrılı olan bu durumlarda pıhtının koparak akciğerlere gitmesi haline ise hayati tehlike oluşturan pulmoner emboli adı verilir.

Uzun süre devam eden ve tedavi uygulanmayan varis hastalarında venöz basınç artışına bağlı cilt kan dolaşımının bozulması sonucu özellikle ayak bileklerinin etrafında şişmeler, kaşıntılar ve ciltte renk koyulaşmaları ve kalınlaşmaları görülür, son aşamada ise bu bölgelerde venöz ülser adı verilen yaralar açılmaya başlar. Bu yaralar açıldıktan sonra tedavisi çok uzun ve zorlu bir süreç gerektirir.

Michael Jackson The Experience Wii Game For those that love the King of Pop!Michael Jackson The Experience is a dance and party game for Wii in which players at all levels can groove right along with the King of Pop. Designed as a complete Michael Jackson gameplay experience, the game features 26 unforgettable hits, authentic choreography, lyrics to each song and visual representations of “The Gloved One” made famous in live performances and music videos for each song. You can take a 2 X 4 or put a little dot against your wall and go about three feet away, Fake Oakleys Cheap and bop the dot. Hit the ball into the dot. (f) Frequency of proliferating (Ki 67+) TH cells within the fraction of GM CSF+ TH cells after activation in the presence of 10ngml1 of the indicated cytokine for 4 days (n=7,6,6,3, respectively). Data are from one representative of two independent experiments. Mike Piazza New York Mets battter Mike Piazza lies in the dirt after being hit by a pitch thrown by New York Yankees pitcher Roger Clemens during the first inning of the second game of their cross town doubleheader Saturday, July 8, 2000 in New York. The first game was at Shea Stadium. The feet should Cheap NFL Jerseys be close enough together that your feel slightly bow legged and pigeon toed. Bend cheap ray bans forward, letting everything relax and reach for the floor. DirecTV shareholders will receive 1.905 AT shares if the stock price is below $34.90 at closing and 1.724 AT shares if the price is above $38.58 at closing. A price in between those levels gets the shareholders the $66.50 per share.. I never thought of myself as an breastfeeder until it happened to me! With my daughter I thought we would stop at a year, but then we got to a year and just kept going. We had worked Fake Oakleys so hard to make it work that fake ray ban sunglasses first year, I thought, why stop now?!! So we just kept going. He was convicted and sentenced to life in prison last year in the 2013 killing of a man who was dating the sister of Hernandez’s fiancee. His lawyers in that case, James Sultan and Charles Rankin, tell the AP Fake Oakleys Cheap in a statement that they “wish Aaron the best.”Baez gained fame during Anthony’s 2011 trial on charges that she murdered her 2 year old daughter, Caylee. Keanu Reeves, you have a problem. And that problem is that you keep killing yourself to stop some ultimate evil from taking over the planet, often in NFL Jerseys China religious or pseudo religious situations. Cost for the charger was about $15, perhaps less if you sign up for HF email coupons (which often beat the sale prices in the flyers). Totally solved my battery going dead also prolongs the battery life.
5 fictional stories you were taught in history classNew England yielded just64 yards on New York’s 24 rushing attempts (2.4 per try), and here’s a clue as to how good the Patriots were in the trenches: That effort required only three tackles from linebacker Dont’a Hightower. Rather, it was interior lineman Malcom Brown leading the way with seven tackles. Alan Branch, while appealing his pending suspension for marijuana, had six takedowns. They were outstanding at the line of scrimmagePutting in long hours at a mind numbing job and tolerating insufferable working conditions is the only way to build character . is a thing your dad once said before bursting into tears consisting mostly of Jack Daniel’s. cheap jerseys For most of us, a job is a way to pay the bills. It does not define us. Workaholics are the exception. They exist as a constant reminder of your own debilitating laziness, taunting you with their mystical ability to not spend half the workday playing internet. The tradeoff is that workaholics are the least fun people to be around. If they ever had a sense of humor, it long ago atrophied into a miserable ball of bleak cruelty.But in the A 11, all the players wear eligible numbers and anyone can catch a pass, as long as he lines up in a legal position. While seven players are required to be on the line of scrimmage, defenses often have no hint of which seven players will be on the line.Apartheid began to end as Pieter entered his teens. This was the AWB’s apocalypse, so they took action. “We went out to find blacks to beat. I was 13 14 years old, and we were upset that things were not going our way. Sometimes we threw bricks at a house we thought an ANC [Nelson Mandela’s political party] supporter was in and ran. Other times we spotted someone wearing African colors (green, yellow, black) and beat them. We were taught to focus on the soft areas. If they fall and curl into a ball, go for the space between the rib cage and the hip chances are they would flop open and we could get back to more vulnerable spots.”SB:I have a couple. One of the best was the Andrew Golata Corrie Sanders fight on USA network. It was in Atlantic City. Joe Souza was in Golata’s corner and I was working the corner for Sanders. Corrie got cut in the 2nd round and Golata got his first cut in the 3rd round and he got his second cut over his other eye two or three rounds later. The cut that Corrie Sanders had over his eye was 3.5 inches long it was a giant! It was the first time that Larry cheap nfl jerseys Hazzard gave me a compliment. He jumped in the ring and said this guy (Brumbach) is worth a billion bucks. He saved your fight and your fighter. I couldn’t have felt any better because it was the first time that Larry actually gave me a compliment. Another one was when I was working for Charles Brewer at Madison Square Garden on the undercard of one of Roy wholesale jerseys Jones’ fights. Charles had about a 2 inch cut from a headbutt over his eye. The cut happened early in a 10 round fight and I kept him together and got him through that. Going back to the Sanders Golata fight if Joe Souza wasn’t with Golata, the fight would have been stopped and if I wasn’t with Corrie Sanders, the fight would have been stopped. It was a great duel, it was a great fight and in the end you had two fighters who were able to go out and give it their best and put on a great show.
About the author
Editor

1 Comments

Editor

2016-12-17 02:51:39 Cevapla

Test

Leave a Comment